Jak samodzielnie zrobić bukiet?

Bukiet ślubny to bardzo ważny atrybut panny młodej. Już wybierając kwiaty, może zastanowić się, czy nie połączyć ich z kolorem przewodnim wesela. Jeśli panna młoda decyduje się na wianek lub kwiaty we włosach, to powinna obowiązkowo wziąć pod uwagę dobrany do nich odpowiednio bukiet. Bukiet ślubny musi być dopasowany do sukni oraz ogólnej kolorystyki ślubu. Panna młoda powinna zdecydować, czy chce bukiet elegancki i tradycyjny, czy np. z polnych kwiatów. Ogromną rolę odgrywa też tutaj pora roku, podczas której ma odbyć się ślub. Na wiosnę wybór będzie największy. Zimą – najmniejszy. Choć dobrze zaopatrzone hurtownie i kwiaciarnie nie powinny mieć większych problemów z dostarczeniem wymarzonych kwiatów. Co więcej, bukiet ślubny można zrobić samodzielnie!

Jak samej zrobić bukiet ślubny?

Potrzebne będą: 20-40 kwiatów (np. róż), duży słoik z wodą, ręcznik papierowy, cienki drucik, zielona taśma florystyczna lub klejąca taśma izolująca, atłasowa wstążka, klej, ozdobne szpilki, ostry nóż.

Najpierw przygotowujemy kwiaty:

– usuwamy liście i kolce,

– trzymając łodygi pod wodą w słoiku, obcinamy końcówki,

– nie obcinamy całych łodyg.

Następnie dobieramy kwiaty:

– wybieramy 4 kwiaty o najdłuższych łodygach i układamy ich pąki w kwadrat – będą one w centrum bukietu,

– do 4 kwiatów, ciągle trzymanych w jednej ręce, dobieramy pozostałe kwiaty dookoła 4 głównych w taki sposób, aby powstała kopuła, łodyżki wiążemy drucikiem.

Bukiet należy zabezpieczyć:

– zieloną taśmą florystyczną lub izolacyjną łączymy kwiaty,

– zakrywamy druciki o owijamy łodygi na całej długości,

– trzeba owinąć kwiaty bardzo mocno, aby się nie przemieszczały.

I wykończenie bukietu:

– przycinamy końcówki łodyg na równą długość,

– ozdobną wstążką atłasową owijamy łodygi, jak wcześniej taśmą, początek i koniec wstążki najlepiej przymocować klejem, który nie zostawi śladu,

– we wstążkę wbijamy ozdobne szpilki, które nie tylko przytrzymają wstążkę, ale przy okazji ładnie ozdobią rączkę.

Aby bukiet wyglądał świeżo, najlepiej zrobić go w dzień ślubu. Kwiaty powinno się spryskać mgiełką wodną. Jeśli jesteśmy zmuszone zrobić bukiet wcześniej, można trzymać go w wodzie albo w lodówce. Kwiaty będą wtedy świeższe. Jak widać – zrobienie bukietu wcale nie jest takie trudne, warto trochę wcześniej potrenować, aby w dzień ślubu bukiet wyszedł perfekcyjny. Wiele pań bardzo przejmuje się przygotowaniami do ślubu, a wybór bukiety urasta czasami do problemu ogromnej rangi. Naprawdę warto nieco spuścić z tonu. Bukiet jest ważny, ale nie najważniejszy w tym dniu, warto o tym pamiętać w ferworze przygotowań. Niech dekoracje nie przysłonią nam tego, co najbardziej istotne w dniu ślubu.