Kolor przewodni na weselu

Kolor przewodni to główny motyw kolorystyczny ślubu i wesela. Przewija się on w stylizacjach pary młodej, bukiecie i kwiatach w kościele, kolor ten widoczny jest w ustrojeniu stołów i w ogóle sali weselnej. Dobrze jest pomyśleć o kolorze przewodnim na etapie planowania wesela, nie powinno się tego robić na ostatnią chwilę. Dlaczego? Ponieważ kolor ten może, a właściwie powinien, pojawić się chociażby na zaproszeniach.

Przy wyborze koloru przewodniego, warto kierować się nie tylko preferencjami, ale także dostępnością kwiatów. Niestety, nie wszystkie kolory uda nam się uzyskać w bukiecie ślubnym w każdym momencie. Warto wcześniej skonsultować się z florystą, aby ustalić, czy dane kwiaty będą dostępne, lub możliwe do sprowadzenia z innych krajów na potrzeby naszego ślubu. Kwiaty są ważnym elementem nie tylko bukietu ślubnego, ale także dekoracji, dlatego są one tak ważne przy wyborze koloru przewodniego.

Kolor przewodni może pojawić się także w strojach pary młodej. U panny młodej (poza bukietem) w wianku lub welonie, a także w motywach ozdobnych sukni. Jeśli kolorem przewodnim jest np. bordo lub granat, w sukni można pojawić się pas o takim kolorze, do tego buty. U pana młodego może to być chustka w kieszenie garnituru, krawat czy mucha, spinki do koszuli.

Wśród trendów kolorystycznych na nadchodzący ślubny sezon wymienia się kolory mocne i żywe. Są to: czerwień, fuksja, róż, miętowa zieleń, karmel. Jak widać, każdy z tych kolorów ma swoje plus i minusy. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o tym, że kolor musi się podobać parze młodej. To oni są najważniejsi w tym dniu, mają czuć się swobodnie i komfortowo, kolor ma być wyrazem ich charakteru i usposobienia. Poza kolorami dość charakterystycznymi, warto zastanowić się nad kolorem przewodnim w odcieniu pastelowym. Są one bezpieczne pod katem łączenia z innymi barwami oraz bielą. Zielony, niebieski i żółty możemy dowolnie łączyć z neutralnymi barwami. Pastele wyglądają bardzo przyjemnie i romantycznie, dlatego świetnie sprawdzą się na ślubie.

Dla odważnych, nadchodzące trendy ślubne także przewidują wiele możliwości. Wybór intensywnej barwy, lub połączenie 2-3 mocnych kolorów, sprawdzi się idealnie, o ile zachowany pewien umiar i nie wprowadzimy ich wszystkich naraz. Jeżeli decydujemy się na jeden, intensywny kolor, wprowadźmy go w kolorze kwiatów, a pozostałe elementy zostawmy w kolorze neutralnym, bądź innym, który dobrze łączy się z kolorem przewodnim. Na wybór koloru może mieć wpływ pora roku oraz miejsce, w którym odbędzie się wesele, np. jesienią w klimatycznym lokalu w typie rustykalnym sprawdzą się jesienna czerwień.